Az oldal Cookie-kat használ. Ha nem gond folytasd a böngészést. A Cookie-k kikapcsolása a böngésző beállításaiban lehetséges!
ELFOGADOM

Főbb célországok

Nézd meg, hogy melyek a legnépszerűbb célországok alap, ill. mesterszintű továbbtanulásra.

Egyesült királyság

Az utóbbi 10-12 évben az egyik legnépszerűbb célország volt mind alap, mind mesterképzésre. Több mint 200 - köztük több tucat - kiváló egyetem számtalan képzési lehetősége közül választhatsz. A központi felvételi rendszeren keresztül egységesen öt kurzusra lehet jelentkezni január 15-i határidővel. A Brexit következtében a 2021/2022 tanévtől jelentősen drágulnak a tandíjak, és mostantól a diákhitel sem lesz elérhető a magyar diákok számára. Cserébe viszont várhatóan kisebb lesz a verseny, így nagyobb eséllyel lehet bekerülni.

A felvételihez motivációs levelet és ajánlólevelet kell csatolni. Szaktól, ill. egyetemtől függően további esszéket, portfóliót kérhetnek, interjúztathatják a jelentkezőket. A végső felvételi ajánlathoz az érettségin el kell érni az egyetem által megjelölt osztályzatot, ill. százalékos eredményt.

További részletekért keress minket!

Hollandia

Az utóbbi években egyre népszerűbbé váló célország Hollandia. Az ország méretéhez viszonyítva sok kiváló egyetem található itt, de az alapképzésben nem mindegyik szakot lehet angol nyelven tanulni. Leginkább bölcsész és társadalomtudományi szakokat, közgazdász és business képzést, pszichológiát, ill. ezek különféle szakkombinációit lehet angolul végezni. Mesterképzésben jellemzően tágabb a választási lehetőség. Az éves tandíj általában 2000 és 4000 euro között mozog.

A felvételi folyamat részben központi, de az egyes egyetemekhez is regisztrálni kell. A jelentkezéshez jellemzően a középiskolai bizonyítványt, önéletrajzot, motivációs levelet és középiskolai tantárgyleírásokat kell csatolni. Szaktól, ill. egyetemtől függően további esszéket, portfoliót, ajánlólevelet kérhetnek, de interjú vagy felvételi teszt is várható.  A jelentkezés végső határideje április vége, de a legnépszerűbb szakoknál általában korábbi határidőt jelölnek meg.  

További részletekért keress minket!

Skandinávia

A Skandináv országok is egyre népszerűbbek, elsősorban Dánia.  Nagy előnye, hogy a legtöbb egyetemen tandíjmentesen tanulhatsz. Angol nyelven leginkább társadalomtudományi szakokat, közgazdász és business képzést, designt, mérnöki és informatikai területeket lehet tanulni.

Központi jelentkezési felületen kell a kívánt anyagokat benyújtani: jellemzően középiskolai tantárgylistát, CV-t, motivációs levelet és esetlegesen plusz esszéket. Bizonyos szakoknál projektmunkát, plusz teszteket, vagy portfólió interjút kérhetnek az egyetemek. A jelentkezési határidő jellemzően március 15.

További részletekért keress minket!

Németország, Ausztria

Adataink szerint a legnépszerűbb célországok Ausztria és Németország, három ok miatt is: a földrajzi közelség, a tradíciók, a német nyelv, ill. az anyagi elérhetőség. Német nyelven értelemszerűen mindent lehet tanulni, de angol nyelven is sok minden elérhető - főleg mesterszinten. Alapképzésben bizonyos mérnöki, társadalom- és természettudományos szakok tanulhatók angolul.  Az állami egyetemeken a tandíj elhanyagolható, csak pár száz eurós regisztrációs díjra kell számítani. A privát egyetemek tandíja azonban az évi 10000 eurót is meghaladhatja.

A jelentkezési folyamat jellemzően az adott egyetemnél történik. Az egyes egyetemek gyakran eltérő felvételi rendszert követhetnek. A határidő relatíve később van - tavasszal, akár nyáron.

További részletekért keress minket!

Egyéb nyugat-európai országok

Nyugat-Európában a fentieken kívül még számtalan további lehetőséged van: főleg mesterképzésre - a legtöbb országban sok szakot és sok területen lehet angol nyelven tanulni.  

Európa mediterrán részére (Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Portugália) alapvetően az a jellemző, hogy kiváló lehetőség ha beszéled az ország nyelvét.  Ebben az esetben számos remek egyetem közül választhatsz, és az adott ország saját diákjaival megegyező feltételek mellett tudsz felvételt nyerni és beiratkozni.

Amennyiben angolul tanulnál, úgy csökkennek ugyan, de nem tűnnek el a lehetőségek. Jellemzően privát egyetemeken lehet leginkább angol nyelvű alapképzés találni, ezeknek a éves tandíja átlagosan 10-15 ezer euró között mozog.  Állami (vagyis tandíjmentesen vagy sokkal olcsóbb áron) egyetemek is akadnak, amelyek angolul kínálnak képzéseket, de ezek felkutatása összetettebb.

A felvételihez általában a nyelvtudás igazolása, a középiskolai eredmények, az érettségi várható eredményének előrejelzése, tanári ajánlás, motivációs levél vagy felvételi esszé kell,  valamint bizonyos egyetemek saját felvételi vizsgát írnak elő.

Egyéb európai országok, ahol angolul lehet tanulni:

Írországot, ill. Máltát lehet kiemelni, ahol - bár alapvetően kisebb országok, és kevesebb egyetem közül választhatunk - viszont az oktatás alapvetően angol nyelven folyik.

Írországban 4-5 egyetem körül lehet választani, és tandíjmentesen lehet tanulni, de van egy évi 3000 eurós ú.n. diák hozzájárulási díj.  Központi felületen kell beadni a jelentkezést viszonylag korán (február elejéig). A gimnáziumi bizonyítványt és az érettségi eredményt nézik, amelyet egy bonyolult kulcs szerint átszámítják pontokra. Eredményt augusztus közepén hirdetnek.

További részletekért keress minket!

USA

Az Egyesült Államok számtalan világhírű egyetemével mindig is népszerű cél volt a magyar diákok között, de tapasztalataink szerint viszonylag kevesen csinálják végig a bonyolult és hosszadalmas felvételi procedúrát. Kevesen tudják vállalni a drága tandíjakat, ami alól csak nagyon kevesen tudnak (kiváló tanulmányi vagy sporteredmény miatt) mentesülni.

A felvételi folyamatra legalább másfél évet kell szánni, vagyis 11.-esként már foglalkozni kell vele, és a 11. év második felében már le kell tenni az SAT vagy ACT vizsgákat, melyek eredménye a jobb egyetemeken alapvetően meg fogja határozni felvételi esélyeket. A felvételi folyamat egységes online platformon folyik, ahová a bizonyítványt, tanári ajánlásokat, felvételi esszéket és egyéb dokumentumokat kell feltölteni.  A népszerű egyetemek interjúztatják is a jelentkezőket.  

Mivel az EU-n kívül vagyunk, diákvízumot kell igényelni, amihez a tanulmányok pénzügyi fedezetét is igazolni kell.  Az éves tandíjak kb. 15000 - 35000 USD, a kötelező kollégiumi elhelyezésre plusz megélhetésre további 10-15000 USD-t kell számolni.  Ösztöndíjra kiváló tanulmányi vagy versenyeredményekért lehet számítani, ill. élsportolók kaphatnak sportösztöndíjat (ezzel azonban érdemes már 10. osztályban elkezdeni foglalkozni).

További részletekért keress minket!

Ausztrália, Kanada

Akik amerikai egyetemekben gondolkodnak, azoknak lehet jó alternatíva ausztrál vagy kanadai egyetemek között keresgélni. Szintén az EU-n kívül vagyunk, tehát az EU-s kedvezmények nem érvényesíthetők, de az USA-hoz képest kicsit egyszerűbb a felvételi folyamat, és valamivel kevésbé megterhelő anyagilag.  Kiváló egyetemek közül lehet válogatni. Az országok anyanyelve angol, tehát elméletileg minden szak elérhető.  

Általánosságban elmondható, hogy a gimnáziumi tanulmányi eredmények számítanak, és nem kérnek külön felvételi tesztet (egy-két kivételtől eltekintve). Felvételi esszé, tanári referenciák, esetleg interjú van még a felvételi követelmények között. Jellemzően az adott egyetemekhez kell beadni a jelentkezést. 

További részletekért keress minket!